2012. május 21., hétfő

Érdekességek az Anand-Gelfand világbajnoki párosmérkőzésről

Megkezdődött a világbajnoki páros mérkőzés a regnáló bajnok indiai Visvanathan Anand és kihívója, az izraeli Borisz Gelfand között. A viadal Moszkvában folyik most május 10-31. között.

Nat Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
Anand, Viswanathan IND 2791 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 . . . . 4,0
Gelfand, Boris ISR 2727 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 . . . . 4,0

Mint a fenti táblázatból is láthatjuk, az első hat játszma döntetlennel ért véget.
A hetedik játszmában végre megtört a jég. Ismét a szláv védelem került terítékre Anand részéről, ám ezúttal Gelfand más folytatást választott, mivel a korábban látott Vc2-es változattal nem tudott előnyt kicsikarni. Sötét passzív játéka kicsi, de stabil előnyt adott fehérnek. Anand a 23. lépésben hibázott, Gelfand pedig azonnal megragadta a kínálkozó lehetőséget és a vezérszárnyon betört ellenfele állásába, lebénítva a c8-on veszteglő futót. Világos tisztet, majd játszmát nyert, s ezzel az izraeli kihívó lépéselőnybe került.
A 23. lépés után a következő állás alakult ki:

A játszma a következő lépésekkel folytatódott:
24. Vc7, V:c7 25. B:c7, f6 26. F:e4, d:e4 27. Hd2, f5
28. Hc4, Hf6 29. Hc5, Hd5 30. Ba7, Hb4 31. He5, Hc2 32. Hc6, B:b2

33. Bc7, Bb1+ 34. Kh2, e3 35. B:c8+, Kh7 36. Bc7+, Kh8 37. He5, e2 38. H:e6 és sötét feladta  1-0 .

A világos huszárok támadását, az egyedül maradt sötét király, már nem tudja kivédeni.
A 8. játszma szintén érdekes, amelyben Anand játszik világos bábokkal, míg Borisz sötéttel.
1. d4, Hf6 2. c4, g6 3. f3, c5 4. d5, d6 5. e4 , Fg7 6. He2, O-O 7. Hec3

7. ... , Hh5 8. Fg5, Ff6 9. F:f6, e:f6 10. Vd2, f5 11. e:f5, F:f5 12. g4, Be8+ 13. Kd1, F:b1 14. B:b1,

14. ..., Vf6 ?  lépés következett, amely helyett biztosabb lett volna 14. ..., Hf6 15. Kc2  folytatás.
15. g:h5, V:f3+ 16. Kc2, V:h1 17. Vf2  és sötét feladta, mivel  a vezér a h1- mezőn csapdába esett 1-0.

Talán a 17.Vf2, Hc6 18.d:c6, V:c6 19.Fd3 lépések után a vezér megmenekülhetett volna, de sötét passzív tisztjeivel, nehezen tudja megmenteni királyát világos fenyegetéseitől.

2012. május 29.
Négy újabb döntetlen született a moszkvai világbajnoki párosmérkőzés 9.,10.,11. és 12. fordulójában. Az állás tehát 6-6, ezért rájátszás jön. A rájátszásban először négy rapidparti, majd tíz snelljátszma következik, és amennyiben ezek után is döntetlenre állna a meccs, akkor lép életbe a "hirtelen halál" parti. Ebben a játszmában világosnak 5, míg sötétnek csak 4 perce van, de fekete számára a döntetlen nyeréssel ér fel. Kíváncsiak várjuk tehát az összecsapást, s bár a gyorsabb játszmákban kicsit Anand felé hajlik a mérleg nyelve, Gelfand szívóssága ellen sose lehet biztosra menni.

game12-05

2012. május 31.
Visvanathan Anand nyerte a moszkvai világbajnoki párosmérkőzés rájátszását, így megőrizhette a koronát. A meccs már a rapidszakaszban eldőlt, így nem volt szükség se a snelljátszmákra, se a "hirtelen halálra". A rapidpartikban 25-25 percet kaptak a nagymesterek, lépésenként 10 másodperc bónusszal. Egy döntetlen után Anand világossal megnyerte a második összecsapást, ahol egy gyalogelőnyös remivégjátékot nyúzott nyerésig, bár ebben Gelfand időzavara is hathatós segítséget nyújtott. A harmadik játszmában az izraeli sakkozó visszavághatott volna, ám kihagyta a nyerő kiskombinációt, a világbajnok megmenekült. A negyedikben Gelfandnak sötéttel kellett volna nyernie, hogy a mérkőzést továbbterelje a snellszakaszba, de erre már nem került sor, az utolsó rapidjátszma is döntetlenül végződött. Így hát Anand marad továbbra is a világbajnok; Kramnyik és Topalov után Gelfand is elvérzett a trónért folytatott küzdelemben.